JAMA

            JAMA, je hudební skupina, jejíž pravý, autentický původ sahá do roku 2005, kdy současní členové, Josef Cetkovský, Martin Jura a Jaroslav Bělík, se náhodně sešli v Hudební škole Yamaha jako kantoři, kterou tenkrát řediteloval ing. Vítězslav Veselý. 15. srpna 2015 skupina oslavila 10 - té výročí.

            Josef Cetkovský, jemuž žádné cizí blues nebylo neznámé a jeho vztah k hudbě vyzněl už od kolébky, kdy jeho sudička, jazzový kytarista  Antonín Viktora mu um do vínku dal. Má za sebou působení v několika hudebních seskupeních, které buď sám založil, nebo svým hostováním předal životní, v umění těžce nabyté zkušenosti. Dnes se převážně věnuje hudební skupině JAMA, ale najde i chvilku pro projekty, jako například s kapelou Fat Cat – blues z Brna, nebo nedávný letní program s Countriem, skupinou z Hodonína, která se zaměřuje na výchovné koncerty pro základní a střední školy s programem, kdy představí hudbu country a bluegrass od vzniku v USA až po formu, která se prezentuje u nás v ČR a na Moravě.

            Jaroslav Bělík, taky má za sebou skvělou umělecky prožitou minulost. Bezedně nevyčerpatelný vztah k umění, který dokáže přesvědčivě rozdávat všem diváckým posluchačům svým bohémstvím „ Bohém, je člověk, který žije netradičním (nekonformním) či neuspořádaným životním stylem, často je to umělec - malíř, sochař, hudebník, fotograf, herec, či literát. Bohémský styl života se často spojuje s trávením času ve společnosti ostatních (nezřídka podobně orientovaných lidí), v kavárnách pořádáním intelektuálních večírků, užíváním drog, alkoholismem a (zejména v 19. století) pijáctvím absintu. Kromě toho byli bohémové známí i svým osobitým postojem k politice (většinou společensky liberálním až anarchistickým), otevřeností k předmanželskému sexu, bujarým společenským životem, a všeobecným užíváním života „plnými doušky“ citát nedohledatelný. Tak tohle náš Jaroušek, jak ho oslovuje kytarista Josef Cetkovský, z větší části asi je? Jara svou hudební činnost, krom toho, že učí na ZUŠ v Hodoníně klasickou kytaru, prezentuje v Hodonínském symfonickém orchestru při hře na bicí nástroje, převážně tympány. Svůj úchvatný, pro některé posluchačky okouzlující bas, hlas předvádí v country kapele Radost a v domovské skupině Jama. Má za sebou, několik projektů s významnými interprety, jako například. … a to vám musí říct on sám, protože z jeho ústního podání,  je jeho neuvěřitelný posluchačský zážitek, až neuvěřitelný. Zdá se být …

            Zbyněk Blaha, tak to je v současné JAMĚ, skvělý zpívající bubeník. Jak mladý, pořád trpí hlady. Hladný po skvělé muzice a po poctivém hudebním přednesu, který zabezpečuje také svým technickým přehledem nad vozovým parkem, údržbou hardwaru a zvukařský umem, ale také pro nás ostatní, důvěrou v jeho bezpečný převoz od kšeftu k kšeftu. Má rád funky a na rozdíl on nás ostatních zatím pořád umělecky roste. Přesto, že je nejmladší, tak se mezi námi tak necítí. V roce 2013 došlo ve skupině Jama k výměně bubeníků. Před tímto momentem nás od roku 2008 svou rytmikou doprovázel Roman Králík, člověk výjimečný, s přehledem a humorným nadhledem. Tož být bubeníkem není náhoda, to je charakter aj s velkým srdcem, ale pro muziku vždycky „S“ , ale vždycky to s ním, musí být lepší jak bez něj.

            Martin Jura je ten čtvrtý, ale ten co to píše a prezentuje tyto stránky o mně. Tak jenom, že jestli jste si to přečetli až sem, vážím si vašeho zájmu a taky, že umíte číst, až sem. 

P.S. Pokud nečtete od zadu, ale i to má z každej strany obdiv.

Za JAMU

ŠECÍ KDO V NÍ SÚ